TRADIČNÍ KRESLENÍ


DIGITÁLNÍ KRESLENÍ


OSTATNÍ


[CNW:Counter]

Tablety

Grafický tablet je nezbytná pomůcka pro všechny, kdo se rozhodli jakkoliv kreslit na počítači. Je velmi důležité neplést si ho s tabletem PC, což je např. iPad. Jsou to dvě naprosto rozdílné věci, i když se jim z nějakého důvodu říká stejně.

Grafický tablet je polohovací zařízení, které zaznamenává pohyb pera po své dotykové ploše a dává uživateli pocit "kresby na papír". Dá se zjednodušeně říct, že je to taková lepší myš. Grafický tablet kromě polohy pera zaznamenává i jeho tlak na aktivní plochu a některé dokáží pracovat i s různým náklonem nebo rotací pera.

Ale popořadě. Grafický tablet se skládá ze dvou komponentů – z vlastního tabletu a pera. Tablet je rozlišen podle velikosti aktivní plochy, od nejmenších S (cca A6) až po největší XL (cca A2). Záleží na každém uživateli, jaká velikost mu vyhovuje, ale obecně ty nejmenší se hodí spíše na kancelářskou práci. Ke grafice bych doporučila velikost M (cca A5) a větší. Osobně preferuji právě velikost M, kdy je aktivní plocha dostatečně velká a zároveň mi tablet nechá i nějaké volné místo na stole. Některým větší tablety nevyhojí, protože při máchání perem na příliš velké ploše je bolí ruka. Na druhou stranu profesionální grafici jen zřídkakdy používají menší tablety než L. Jak jsem řekla, je na každém, co mu vyhovuje.

Dalším parametrem je přítlak. Dnes je obecně standard 2048 úrovní přítlaku. Menší hodnota činí práci s perem poněkud těžkopádnější, vyšší hodnotu však už nezvládá většina grafických programů.

Některé tablety navíc podporují tzv. Touch system. Což v překladu znamená ovládání pomocí pohybu prstů po aktivní ploše. Je to celkem usnadňující věc pro vytváření nových vrstev, přepínání mezi nástroji a spoustu dalších věcí, které si nastavíte. Osobně jsem se naučila vše ovládat přímo perem a Touch nijak zvlášť nevyužívám.

Druhou částí tabletu je samotné pero. Typů per je nepřeberné množství, stejně tak hrotů. Podle typ tabletu se do pera dává nebo nedává baterie, hroty se různě rychle obrušují, pero se různě pohodlně drží… prostě každý výrobce má to své.

A když jsme u těch výrobců. VÝROBCE tabletů je jen jeden – Wacom. Tablety Wacom jsou špičkou na trhu jak kvalitou, zpracováním, tak i výdrží. Ovšem tomu i odpovídá jejich cena. Možná proto je na trhu několik dalších firem, které se snaží více či méně úspěšně grafické tablety též vyrábět. Už jsem měla tu čest vyzkoušet několik různých tabletů, tak sem zkusím napsat jejich stručné porovnání.

Genius M610X

Můj první tablet, ze kterého jsem byla opravdu nadšená. Asi proto, že byl můj první. Papírově to je tablet s velikostí aktivní plochy asi A5, má 1024 úrovní přítlaku, celkem slušné rozlišení 4000LPI a do pera je nutné vložit baterii. Výdrž baterie jsem nezkoušela, protože tablet odešel dřív, než pero… Celkový dojem z tabletu je slušný, je poměrně lehký, i pero se celkem pohodlně drží. Hrot je tvrdý a obrušuje se pomalu. Nevýhodou ovšem je, že poškrábe svrchní část aktivní plochy tabletu a už po relativně krátké době používání vypadá tablet dost "použitě". Díky hrotu byl pocit z kreslení takový… no, nebylo to úplně ono, ale kreslit se s tím dalo.

Po nainstalování mě čekalo celkem zdlouhavé nastavování, které se mi ale ani tak nepodařilo plně přizpůsobit mým potřebám. Každopádně při kreslení tablet reagoval celkem svižně, jen občas se stávalo, že zaspal a na několik vteřin se zakousl. Čím byl tablet starší, tím se zakousával častěji, občas bylo potřeba i restartovat grafický program. Asi po 3 měsících mi odešel úplně – kurzor zmateně pobíhal po monitoru, i když pero nebylo v dosahu tabletu. Protože jsem nebyla jediná, kdo měl s touto značkou identický problém, Geniusek putoval zpět do krabice a já si přivezla jiný kousek.

Závěr je takový, že pro začátečníka, který si chce vyzkoušet, jestli ho kreslení na počítači bude bavit, je to určitě dobrá volba. V poměru cena/výkon je to jistě jeden z těch lepších kousků. Pokud si ale chcete kreslení užívat, volila bych něco jiného. Je pár lidí, kteří jsou s tímto tabletem spokojení, ale to spíš přičítám tomu, že nevyzkoušeli Wacom.

Wacom Bamboo 3 Fun Medium Pen & Touch

Opravdu nechci, aby to teď vypadalo, že jsem reklamní agent Wacomu. Nejsem, jsem pouze nadšený uživatel. Bamboo byl můj druhý tablet. Pokud ho mám srovnat s Geniusem, je to úplně něco jiného. Chvíli jsem si musela zvykat, ale nakonec vyhrál na plné čáře.

Bamboo má stejné úrovně přítlaku – 1024. Aktivní plocha je o facku menší, ale zase plynule přechází do okrajů, takže při rozmáchlejším kreslení perem nikam nenarážíte, i když už jste krapet mimo. Tablet je o něco lehčí a daleko příjemnější na omak i na držení. Pero je taktéž bezdrátové a navíc i bezbateriové a ani se nemusí nijak dobíjet. Rozlišení je o něco menší – 2540 LPI, ale to jsem při kreslení vůbec nepotřehla. Jediné, co mě na tabletu štvalo, tak byla krátká šňůra do PC. Občas jsem se při jeho používání musela nepohodlně kroutit. To by ovšem vyřešil Wireless kit.

Po instalaci, kterou jsem musela opakovat 3x, než se povedla, se mi v počítači objevil Bamboo Dock s veškerým nastavením tabletu a s pár zbytečnostmi, jako byly hry, zápisník atd. Tovární nastavení bylo příjemné a já jsem neměla potřebu ho měnit. Ve všech programech fungoval bezchybně, nijak se nezakousával a nepamatuju si, že bych kvůli němu musela něco vypnout. Takže softwarově na jedničku. A to nesním zapomenout, že k tabletu je přibalena plná verze trojice grafických programů, jako je Adobe Photoshop Elements 10, ArtRage 3 Studio Pro a Corel Painter Essentials 4. Stáhnout si můžete všechny tři

Pero bylo také pohodlné, celkem lehké s párem tlačítek na rukojeti. Ta byla plně přizpůsobitelná, já je měla nastavená na měnění velikosti stopy a na krok zpět. Na druhé straně pera byla "guma", takže pokud jste chtěli na obrázku něco vygumovat, stačilo pero obrátit. Tato vychytávka mě uchvátila a já gumovala a gumovala. Hrot se ale oproti Geniusu obrušoval velmi rychle. Povrch tabletu byl relativně drsný a hrot měkký. To ovšem dodávalo velmi příjemný pocit z kreslení, žádné klouzání plastu o plast. Daní za to bylo právě rychle obrušování. Nad tím ale člověk mohl klidně mávnout rukou, protože není problém sehnat hroty náhradní. Takže nic nebrání tomu kreslit, kreslit a kreslit a brousit hroty podle libosti.

V podstatě není nic, co by se mi na Bamboo vyloženě nelíbilo. Měl spousty maličkostí (jako třeba uchycení pera do textilního proužku přímo na tabletu, aby se neztratilo), které člověku dodávaly pocit, že Wacom myslel snad na všechno. Každopádně červík hlodal a já Bamboo vyměnila za vyšší řadu.

Wacom Intuos5 M Touch

První dojem po vybalení byl "proboha, to je kráva". Oproti Bamboo byl velký a těžký. A taky už od pohledu byl o pár tříd výš. Intuos má stejně velkou aktivní plochu jako Bamboo a to je asi tak všechno, co mají společné. Má 2048 úrovní přítlaku, 5080 LPI a váží skoro kilo. Pero je tradičně bezbateriové, příjemně pogumované, s dvojicí tlačítek a "gumou". Tablet samotný je matný s velmi příjemným povrchem. Šnůra k PC už je delší, a tak mi odpadly problémy s vymýšlením různých poloh před monitorem.

Instalace proběhla naprosto bez problémů a výchozí nastavení bylo takové, že člověk mohl rovnou začít tvořit. K tabletu byla k dispozici plná verze tří programů Adobe Photoshop Elements 10, Autodesk SketchBook Express 2011 a Corel Painter SketchPad. Menší zklamání oproti Bamboo spočívalo v tom, že si můžete stáhnout pouze jeden z nich. Mou blbostí jsem si podruhé stáhla Photoshop, ale následná prosba a řešení s technickou podporou Wacomu dopadlo na výbornou. Wacom má nejen skvělé tablety, ale i podporu, která se o své zákazníky opravdu stará. Takže všechny palce nahoru.

Zatím jsem neměla čas Intuosek pořádně vyzkoušet, takže další srovnání s Bamboo bude později.

Novinky

30.1.2013
Další "tutoriály"
- vyhrabala jsem jeden starý videotutoriál na koňské oko a vytvořila jsem takový kraťoučký návod, jak používat nástroj historie ve Photoshopu

26.1.2013
Začíná vývoj nových stránek
- doplněno povídání o tabletech a literatuře, ten zbytek přijde brzy ;-)
- přidala jsem také odkaz na mou tvorbu a pár tutoriálů, alias videí z kreslení

WIP

Právě jsem se pustila opět do Corrada, tektokrát kozlujícího. Můžete se těšit na první WIP ;-)

Upozornění

Všechny kresby jsou chráněny autorských zákonem. Na jejich použití na webech je potřeba písemný souhlas. Reklamní a komerční použití kreseb, či jiné publikování je závislé na dohodě.Copyright © 2013 AlexisBB
All rights reserved | Do not copy